Dzisiaj porozmawiamy o tych dobrych, jak i złych stronach zakupu gotowca inwestycyjnego.

Najlepiej zacznijmy od początku… 🙂

Co to jest ten „gotowiec inwestycyjny” i jak go można uzyskać?

Jest to nieruchomość przygotowana stricte pod wynajem. Dlatego też takie mieszkanie od razu po zakupie i znalezieniu najemców generuje dochód pasywny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wyposażeniem mieszkania, przeróbkami, modyfikacjami itp.

Gotowca inwestycyjnego zazwyczaj uzyskujemy poprzez wydzielenie dodatkowego pokoju dzieląc największe pomieszczenie lub poprzez przeniesienie kuchni do korytarza i w dawnym jej miejscu zrobienia dodatkowego lokum. Tak naprawdę wszystko zależy od układu pomieszczeń i wizji inwestora.

Wynajmując mieszkanie „na pokoje” otrzymujemy dużo korzystniejszy przepływ pieniężny niż wynajmując to samo mieszkanie jako jedną całą nieruchomość (np.rodzinie).

Plusy i minusy inwestycji w mieszkanie na wynajem

Oczywiście naszym zdaniem zdecydowanie więcej jest plusów zakupu mieszkania na wynajem niż minusów. Poniżej kilka najważniejszych.

Plusy zakupu gotowca inwestycyjnego:

  • + bezpieczna lokata własnej gotówki,
  • + comiesięczne przychody stałych sum pieniężnych,
  • + osoby które kredytują zakup co miesiąc są w stanie zarobić tak, aby comiesięczny przychód z mieszkania był wyższy niż rata kredytu.
    Dzięki temu zarabiają od samego początku wynajmu, a po kilkunastu latach mieszkanie jest ich własnością.
  • + inwestycja w mieszkanie nigdy nie straci na wartości.

Minusy zakupu gotowca inwestycyjnego:

  • – poszukiwanie i weryfikacja najemców,
  • – dla niektórych osób pilnowanie comiesięcznych opłat czy doglądanie mieszkania może być uciążliwe.

Należy jednak pamiętać że w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo firm zajmujących się podnajem (zarządzaniem) mieszkania. Dzięki temu osoby, które dokonują podnajmu lokalu mieszkalnego odciążają właściciela w zakresie „naszych minusów”, tzn. poszukiwanie najemców, comiesięczne opłaty, doglądanie mieszkania lub naprawy usterek.

Pamiętajmy, że pieniądze warto lokować w pewne aktywa jakimi niewątpliwie są nieruchomości!