W dzisiejszych czasach mamy multum osób chcących wynająć mieszkania, począwszy od studentów, przez osoby pracujące po rodziny z dziećmi. Wydawałoby się zatem że osoby wynajmujące mają bardzo prostą i łatwą sprawę przy dokonywaniu wyboru najemcy…. Jednak nie do końca tak to wygląda. Znaleźć jakiegokolwiek lokatora jest stosunkowo łatwo, lecz problem pojawia się przy szukaniu tzw. „dobrego, solidnego i uczciwego najemcy”. 

W tym artykule damy wam kilka cennych wskazówek jak znaleźć, zweryfikować, ocenić i wybrać dobrego lokatora. 


Analiza

Początkowo musimy pomyśleć o tym kto nam jako wynajmującemu najbardziej by odpowiadał. 

Zastanówmy się na jakim poziomie jest nasze mieszkanie i jaka grupa społeczna będzie mogła sobie na nie pozwolić. 

Zweryfikujmy mniej więcej ile osób jest w stanie w tym lokum mieszkać, tak aby komfortowo się czuły. 


Ogłoszenie

W ogłoszeniu bardzo dobrym sposobem jest uwzględnienie konkretnego oczekiwania wobec najemcy. Czarno na białym należy napisać w „kogo celujemy”. Czy to jest rodzina, student, osoba pracująca, osoba posiadająca zwierzęta czy też nie. – dzięki temu już na początku zaoszczędzimy sobie czas przy telefonie. Warto również wspomnieć o takich rzeczach jak:

– kaucja,

– terminy płatności,

– czas trwania umowy,

– zasady panujące w mieszkaniu.

Musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zawsze znajdzie się osoba która nie zalicza się do grona „dobrego, solidnego i uczciwego najemcy” i mimo że nie identyfikuje się z założeniami wynajmującego przedstawionymi w ogłoszeniu i tak zadzwoni.

Gdzie się ogłaszać? Gdzie szukać?

W dzisiejszych czasach przede wszystkim internet. Największy zasięg mają takie portale jak:

– OTODOM

– OLX

– GUMTREE

Zdarza się również że pośrednicy wiedzą o osobach godnych uwagi, dlatego jeżeli ma się zaprzyjaźnionego agenta nieruchomości warto z nim poruszyć ten temat.

Grupy na Facebook’u

Żyjąc w XXI wieku należałoby zaglądnąć do najbardziej popularnych social media.

Na Facebook’u znajdziemy masę grup z różnymi tematami przewodnimi, również takie gdzie ogłaszają się osoby poszukujące mieszkania i gdzie można wstawić własny post o wynajmie. Plusem przy tego typu sposobie szukania najemcy jest to, że można kogoś kolokwialnie mówiąc „przeglądnąć” i na podstawie jego postów na tablicy lub zdjęć zweryfikować czy ta osoba będzie spełniała nasze oczekiwania czy też nie.


Weryfikacja

Po rozmowie telefonicznej przychodzi czas na spotkanie, czyli najlepszą formę weryfikacji. Nasza rada: 

– zadawajmy dużo pytań,

– zwróćmy uwagę na zachowanie potencjalnego najemcy – mowa ciała mówi bardzo dużo o człowieku,

– przy rozmowie podkreślmy czego oczekujemy, a jakich zachowań stanowczo zabraniamy w naszym mieszkaniu, tak aby mieć pewność że dana osoba zdaje sobie sprawę z panujących zasad.


Warto poświęcić czas na przeanalizowanie wszystkich chętnych, by wybrać tych którzy sprawili najlepsze wrażenie. W przyszłości pozwoli to na zminimalizowanie jakichkolwiek problemów z wybranymi najemcami.